Şişirme Makinesi Ocak Temizleyici

Şişirme makinesi ocak temizleyici Vicotech; Plastik şişirme makinelerinde hatalı baskının sebeplerinden olan kahverengi veya siyah noktalar, lekeler, bronzlaşma, şeritler ve renk geçişlerinde oluşabilen renk kalıntılarını önlemek için kullanılır.

Teklif Alın

Vicotech Enjeksiyon Mil ve Kovan Temizleyici

Kahverengi veya siyah noktalar, lekeler, bronzlaşma, şeritler ve renk geçişlerinde oluşabilen renk kalıntıları gibi sorunlar hatalı baskıya sebep olurlar. Özellikle tüketici ürünlerinde, renk ve dış görünümün önemi aşikârdır. Günümüzde birçok tesis, renk değişimini yaparken şu prosedürü uygulamakta; renklendirici (masterbech) kesilir, natürel hammadde beslenir, bir müddet fireli ürün üretimi yapılır, çıkan ürün natürel renge dönünce yeni renk renklendirici (masterbech) beslenir. Bu işlemin neden oldukları ise; natürel hammadde beslenirken kaybedilen zaman, işçilik ve hammadde israfı. Üstelik bu yöntem renk değişiminde bir garanti değildir. Çünkü renk değişiminden saatler sonra bile, üretimde ara ara eski rengin bıraktığı lekeler, fireli üretime neden olabilir. Fireli ürünler kırıcıya beslenir. Bu da daha fazla işçilik ve enerji anlamına gelir. Üstelik geri dönüştürülen bu çapaklar fiziksel özelliklerini kısmen kaybettiği için ürünün kalitesini düşürebilir.

Renk değişimi sırasında Vicotech mil ve kovan temizleyicisi kullanmak ortalama temizleme maliyetini %76 azaltırken, fireli üretimi ise %90 oranında engeller. Vicotech vida ve kovan temizleyicinin kullanımı şu şeklide gerçekleştirilir; renk değişimi istendiğinde renklendirici kesilir, mil geri çekilerek kusturma işlemi gerçekleştirilir ve akabinde temizleyici ürün Vicotech karışımı beslenir, karışım kusturulduktan sonra, makine yeni üretime hazır hale gelir. Ayrıca üretimde düzenli olarak Vikotech kullanmak, karbon noktaları (siyah lekeleri) elemine ederken, mil ve kovan’ ın ömrünü de uzatır.

Tüm hammaddeler ile uyumludur. Renk değişiminde kullanılan ortalama hammadde miktarında %94 tasarruf sağlar. Ortalama temizleme maliyetini %76 azaltır. Zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Gıda temasında ve gıda saklama kaplarında güvenle kullanılır. Granül formdadır, aşındırma yapmaz. Uygulaması kolaydır. Doğa ve çevre dostudur. Koku ve zehirli gazlar açığa çıkmaz. İnsan sağlığına etkisi yoktur. Makine içinde yer alan plastiklerin ve masterbech’lerin polimer zincirlerini kırarak, vida – kovan ve sıcak yolluktan kolayca uzaklaştırılmasını sağlar.

Akümülatörlü Kafa İçeren Şişirme Makinelerinde Uygulama;

Şişirme makinesinin akümülatör kafa sıcaklığını normalden 40 °C yukarı çıkarılır.
Akümülatör kapasitesinin 8 katı olacak şekilde orijinal veya kırma hammadde ile Vicotech yarı yarıya karıştırılarak makine beslenir ve normal çalışma sıcaklığına alınır.
Makine düşük kapasite de çalıştırılır, kafa kısmından Vicotech geldiğini görene kadar enjeksiyon işlemine devam edilir.
Yeni malzeme makinenin haznesine doldurulur. Bu işlem için Vicotech’ in hazneden boşalmasını beklemeyiniz.
Kirlilik devam ediyorsa, aynı işlemler tekrar edilir.

Standart Şişirme Makinelerinde Uygulama;

Şişirme makinesinin akümülatör – kafa sıcaklığı normalden 40 °C yukarı çıkarılır.
Filtre varsa makineden çıkarılır.
Kovan kapasitesinin 1 katı olacak şekilde orijinal veya kırma hammadde ile Vicotech yarı yarıya karıştırılarak ilave edilir.
Makine düşük kapasite de çalıştırılıp kafa kısmından Vicotech geldiğini görene kadar işleme devam edilir.
Tahliye işlemi sırasında plastik malzemenin boşaltılmasını sağlamak için kafanın üst kısmında bulunan temizleme valfini açılır.
Yeni malzeme makinenin haznesine doldurulur. Bu işlem için Vicotech’ in hazneden boşalmasını beklemeyiniz.
Kirliliği devam eden makinelerde temizleme işlemi birkaç tekrar gerektirebilir.

Meckim Vicotech şişirme makinesi ocak temizleyici 20 Kg (Kova) olarak sunulmaktadır. 
Kullanım talimatlarını mutlaka okuyunuz ve uyunuz. Ambalajı tamamen boşalttıktan sonra geri dönüşüm işlemine gönderiniz. Kuru ve serin yerde saklayınız.

Extruder vida (mil) ve kovan dolu ise boşaltmanıza, boş ise hammadde ile doldurmanıza ihtiyaç olmadan işleme başlayabilirsiniz.

Makine malzeme çalışma sıcaklığına getirilir.
Kovan kapasitesinin 1 katı olacak şekilde orijinal veya kırma hammadde ile Vicotech yarı yarıya karıştırılarak ilave edilir.
İçerideki karışım bitene kadar düşük kapasite yarı otomatik mod da veya manuel olarak ilerletip belli aralıklarla start-stop yaparak kusturma işlemi gerçekleştirilir.

Yeni malzeme makinenin haznesine doldurulur. Bu işlem için Vicotech ‘in hazneden boşalmasını beklemeye gerek yoktur.
Kirliliği devam eden makinelerde temizleme işlemi birkaç tekrar gerektirebilir.

Temizliğe başlamadan önce makinenin boşaltılması önemlidir.
Meme sıcaklığını normalden 20 – 40 C yukarı çıkarılır.
Makinenin 1/4 enjeksiyon miktarı (kovan kapasitesi) kadar Vicotech ve 3/4 oranında orijinal veya kırma hammadde ile karıştırılır. Bu karışım malzeme haznesine eklenir.
İçerideki karışım bitene kadar yarı otomatik modunda veya manuel olarak ilerletilip belli aralıklarla start-stop yaparak kusturma işlemini gerçekleştirilir.
Vicotech enjeksiyon memesinden köpürerek ve beyaz renkte gelmeye başladığında enjeksiyon işlemini durdurulur.
Yeni malzeme makinenin haznesine doldurulur.
Vicotech karışımının tamamen makineden çıkması için 4-5 enjeksiyon baskısı yapılır. Bu sırada makine içinde birikmiş olan tüm kirliliğin çıktığını göreceksiniz. Sonradan ilave ettiğiniz malzemenin enjeksiyon memesinden geldiğine emin olunuz.

Makinenin kapatılmadan önce Vicotech ile temizlik yapılması vida ve kovan ömrünü uzatacak ve siyah noktaların oluşmasını önlenecektir.
Kirliliği devam eden makinelerde temizleme işlemi birkaç tekrar gerektirebilir.
200 tondan büyük kapama gücündeki makinelerde enjeksiyon miktarı izin verilen maksimum değerin %10 alt değerine indirilir.

Plastik şişirme makinesi temel olarak vida-kovan (ekstrüder), vida – kovan tahrik redüktörü, elektrik motoru, kafa, hava üfleme sibobu, mengene sistemi, plastik şişirme kalıbı, hidrolik güç ünitesi, otomasyon sisteminden meydana gelmektedir.

Plastik Şişirme Makineleri; Akümülatör Kafa (Enjeksiyonlu Kafa) ve Ekstrüzyon Kafa olmak üzere temelde ikiye ayrılır. Enjeksiyon Kafa da denilen Akümülatör Kafa Plastik Şişirme Makineleri genellikle büyük ürünlerin üretilmesinde daha homojen ürün verimliliği nedeniyle tercih edilmektedir. Akümülatör kafa plastik şişirme makineleri; çoklu istasyon seçenekleri, çoklu kat seçenekleri gibi çeşitli varyasyonları bulunmaktadır. Ekstrüzyon Kafa Plastik Şişirme Makinesi olarak adlandırılan makineler ise yüksek adetlerde, ufak hacimli ürünler üretilmesi için idealdir.

Ekstrüzyon Kafa Plastik Şişirme Makineleri Nasıl Çalışır?
Plastik şişirme makinesi granül halde bulunan plastiğin otomatik olarak makinenin ekstrüder haznesine yüklenmesi ile proses başlar. Ekstrüderde ısınarak eriyik hale gelen plastik kafaya sürülür. Kafadan hortum şeklinde akıtılan eriyik plastik üzerine kalıp kapanır. Kalıp içerisinde bulunan eriyik plastiğe sibop ile basınçlı hava uygulanarak kalıbın şeklini alması sağlanır. Soğuma süresinin beklenmesi akabinde kalıp açılır ve ürün dışarıya çıkarılır.

Akümülatör Kafa Plastik Şişirme Makineleri Nasıl Çalışır?
Plastik şişirme makinesi granül halde bulunan plastiğin otomatik olarak makinenin ekstrüder haznesine yüklenmesi ile proses başlar. Ekstrüderde ısınarak eriyik hale gelen plastik Akümülatör kafaya sürülür. Akümülatör Kafa içerisinde biriktirilen eriyik plastik enjeksiyon silindiri ile hidrolik olarak kafadan hortum şeklinde akıtılan eriyik plastik üzerine kalıp kapanır. Kalıp içerisinde bulunan eriyik plastiğe sibop ile basınçlı hava uygulanarak kalıbın şeklini alması sağlanır. Soğuma süresinin beklenmesi akabinde kalıp açılır ve ürün dışarıya çıkarılır.

E-Bülten Kayıt

E-Bültene kayıt olarak yenilikler, size özel kampanyalar ve tekliflerden haberdar olun