Enjeksiyon Mil Kovan Temizleyici 

Enjeksiyon mil kovan temizleyici Vicotech; Plastik enjeksiyon makinelerinde hatalı baskının sebeplerinden olan kahverengi veya siyah noktalar, lekeler, bronzlaşma, şeritler ve renk geçişlerinde oluşabilen renk kalıntılarını önlemek için kullanılır.

Teklif Alın

Vicotech Enjeksiyon Mil ve Kovan Temizleyici

Kahverengi veya siyah noktalar, lekeler, bronzlaşma, şeritler ve renk geçişlerinde oluşabilen renk kalıntıları gibi sorunlar hatalı baskıya sebep olurlar. Özellikle tüketici ürünlerinde, renk ve dış görünümün önemi aşikârdır. Günümüzde birçok tesis, renk değişimini yaparken şu prosedürü uygulamakta; renklendirici (masterbech) kesilir, natürel hammadde beslenir, bir müddet fireli ürün üretimi yapılır, çıkan ürün natürel renge dönünce yeni renk renklendirici (masterbech) beslenir. Bu işlemin neden oldukları ise; natürel hammadde beslenirken kaybedilen zaman, işçilik ve hammadde israfı. Üstelik bu yöntem renk değişiminde bir garanti değildir. Çünkü renk değişiminden saatler sonra bile, üretimde ara ara eski rengin bıraktığı lekeler, fireli üretime neden olabilir. Fireli ürünler kırıcıya beslenir. Bu da daha fazla işçilik ve enerji anlamına gelir. Üstelik geri dönüştürülen bu çapaklar fiziksel özelliklerini kısmen kaybettiği için ürünün kalitesini düşürebilir.

Renk değişimi sırasında Vicotech mil ve kovan temizleyicisi kullanmak ortalama temizleme maliyetini %76 azaltırken, fireli üretimi ise %90 oranında engeller. Vicotech vida ve kovan temizleyicinin kullanımı şu şeklide gerçekleştirilir; renk değişimi istendiğinde renklendirici kesilir, mil geri çekilerek kusturma işlemi gerçekleştirilir ve akabinde temizleyici ürün Vicotech karışımı beslenir, karışım kusturulduktan sonra, makine yeni üretime hazır hale gelir. Ayrıca üretimde düzenli olarak Vikotech kullanmak, karbon noktaları (siyah lekeleri) elemine ederken, mil ve kovan’ ın ömrünü de uzatır.

Tüm hammaddeler ile uyumludur. Renk değişiminde kullanılan ortalama hammadde miktarında %94 tasarruf sağlar. Ortalama temizleme maliyetini %76 azaltır. Zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Gıda temasında ve gıda saklama kaplarında güvenle kullanılır. Granül formdadır, aşındırma yapmaz. Uygulaması kolaydır. Doğa ve çevre dostudur. Koku ve zehirli gazlar açığa çıkmaz. İnsan sağlığına etkisi yoktur. Makine içinde yer alan plastiklerin ve masterbech’lerin polimer zincirlerini kırarak, vida – kovan ve sıcak yolluktan kolayca uzaklaştırılmasını sağlar.

Temizliğe başlamadan önce makinenin boşaltılması önemlidir.
Meme sıcaklığını normalden 20 – 40 C yukarı çıkarılır.
Makinenin 1/4 enjeksiyon miktarı (kovan kapasitesi) kadar Vicotech ve 3/4 oranında orijinal veya kırma hammadde ile karıştırılır. Bu karışım malzeme haznesine eklenir.
İçerideki karışım bitene kadar yarı otomatik modunda veya manuel olarak ilerletilip belli aralıklarla start-stop yaparak kusturma işlemini gerçekleştirilir.
Vicotech enjeksiyon memesinden köpürerek ve beyaz renkte gelmeye başladığında enjeksiyon işlemini durdurulur.
Yeni malzeme makinenin haznesine doldurulur.
Vicotech karışımının tamamen makineden çıkması için 4-5 enjeksiyon baskısı yapılır. Bu sırada makine içinde birikmiş olan tüm kirliliğin çıktığını göreceksiniz. Sonradan ilave ettiğiniz malzemenin enjeksiyon memesinden geldiğine emin olunuz.

Makinenin kapatılmadan önce Vicotech ile temizlik yapılması vida ve kovan ömrünü uzatacak ve siyah noktaların oluşmasını önlenecektir.
Kirliliği devam eden makinelerde temizleme işlemi birkaç tekrar gerektirebilir.
200 tondan büyük kapama gücündeki makinelerde enjeksiyon miktarı izin verilen maksimum değerin %10 alt değerine indirilir.

Meckim Vicotech enjeksiyon mil kovan temizleyici 20 Kg (Kova) olarak sunulmaktadır. 
Kullanım talimatlarını mutlaka okuyunuz ve uyunuz. Ambalajı tamamen boşalttıktan sonra geri dönüşüm işlemine gönderiniz. Kuru ve serin yerde saklayınız.

Extruder vida (mil) ve kovan dolu ise boşaltmanıza, boş ise hammadde ile doldurmanıza ihtiyaç olmadan işleme başlayabilirsiniz.

Makine malzeme çalışma sıcaklığına getirilir.
Kovan kapasitesinin 1 katı olacak şekilde orijinal veya kırma hammadde ile Vicotech yarı yarıya karıştırılarak ilave edilir.
İçerideki karışım bitene kadar düşük kapasite yarı otomatik mod da veya manuel olarak ilerletip belli aralıklarla start-stop yaparak kusturma işlemi gerçekleştirilir.

Yeni malzeme makinenin haznesine doldurulur. Bu işlem için Vicotech ‘in hazneden boşalmasını beklemeye gerek yoktur.
Kirliliği devam eden makinelerde temizleme işlemi birkaç tekrar gerektirebilir.

Akümülatörlü Kafa İçeren Şişirme Makinelerinde Uygulama;

Şişirme makinesinin akümülatör kafa sıcaklığını normalden 40 °C yukarı çıkarılır.
Akümülatör kapasitesinin 8 katı olacak şekilde orijinal veya kırma hammadde ile Vicotech yarı yarıya karıştırılarak makine beslenir ve normal çalışma sıcaklığına alınır.
Makine düşük kapasite de çalıştırılır, kafa kısmından Vicotech geldiğini görene kadar enjeksiyon işlemine devam edilir.
Yeni malzeme makinenin haznesine doldurulur. Bu işlem için Vicotech’ in hazneden boşalmasını beklemeyiniz.
Kirlilik devam ediyorsa, aynı işlemler tekrar edilir.

Standart Şişirme Makinelerinde Uygulama;

Şişirme makinesinin kafa sıcaklığı normalden 40 °C yukarı çıkarılır.
Filtre varsa makineden çıkarılır.
Kovan kapasitesinin 1 katı olacak şekilde orijinal veya kırma hammadde ile Vicotech yarı yarıya karıştırılarak ilave edilir.
Makine düşük kapasite de çalıştırılıp kafa kısmından Vicotech geldiğini görene kadar işleme devam edilir.
Tahliye işlemi sırasında plastik malzemenin boşaltılmasını sağlamak için kafanın üst kısmında bulunan temizleme valfini açılır.
Yeni malzeme makinenin haznesine doldurulur. Bu işlem için Vicotech’ in hazneden boşalmasını beklemeyiniz.
Kirliliği devam eden makinelerde temizleme işlemi birkaç tekrar gerektirebilir.

Plastik enjeksiyon, sıcaklık yardımı ile eritilmiş plastik hammaddenin bir kalıp içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve daha sonra soğutulup katılaştırılan malzemenin kalıptan çıkarılmasıdır. Enjeksiyon yöntemi plastik malzemeleri üretmek için en çok tercih edilen yöntemdir. Üstelik seri imalata da son derece uygundur.
Bir enjeksiyon makinesi 3 ana parçadan oluşur. Kapama ünitesi, enjeksiyon ünitesi ve kalıp.

Plastik Enjeksiyon Prosesinin Aşamaları
Kapama Ünitesi; Enjeksiyon ve soğutma esnasında kalıbı sıkıştırıp basınç altında tutan ünitedir. Daha basit olarak enjeksiyon kalıbının iki tarafını (dişi ve erkek) birleştiren ünitedir.
Enjeksiyon; Granül halindeki plastik malzeme enjeksiyon ünitesi üzerindeki hazneye dökülür. Oradan rezistanslı ısıtıcılar ile ısıtılan silindir içine, hidromotor ile kumanda edilen bir sonsuz vida vasıtası ile alınır. Vidanın önüne kalıbı doldurmak için yeterince malzeme alındığında enjeksiyon işlemi başlar. Erimiş plastik, makinenin ucundaki bir meme vasıtası ile kalıbın içine basınçlı şekilde gönderilir.
Ütüleme; Bu aşamada kalıp içine enjekte edilmiş olan plastik eriyiğin, basınç uygulanarak kalıp boşluğunu iyice doldurması sağlanır. Plastik, kalıp içinde katı hale gelinceye kadar soğutulur ve işlem devam eder.
Soğutma; Enjekte edilen eriyik hammaddenin kalıbın içinde sertleşme zamanıdır.
Kalıp Açma; Kapama ünitesi kalıbın iki tarafı ayrılacak şekilde açılır.
Çıkarma; İticiler vasıtası ile bitmiş parça kalıptan çıkarılır.

E-Bülten Kayıt

E-Bültene kayıt olarak yenilikler, size özel kampanyalar ve tekliflerden haberdar olun