Extruder Mil Kovan Temizleyici 

Extruder mil kovan temizleyici Vicotech; Plastik extruder makinelerinde hatalı baskının sebeplerinden olan kahverengi veya siyah noktalar, lekeler, bronzlaşma, şeritler ve renk geçişlerinde oluşabilen renk kalıntılarını önlemek için kullanılır.

Teklif Alın

Vicotech Ekstrüder Vida ve Kovan Temizleyici

Kahverengi veya siyah noktalar, lekeler, bronzlaşma, şeritler ve renk geçişlerinde oluşabilen renk kalıntıları gibi sorunlar hatalı baskıya sebep olurlar. Özellikle tüketici ürünlerinde, renk ve dış görünümün önemi aşikârdır. Günümüzde birçok tesis, renk değişimini yaparken şu prosedürü uygulamakta; renklendirici (masterbech) kesilir, natürel hammadde beslenir, bir müddet fireli ürün üretimi yapılır, çıkan ürün natürel renge dönünce yeni renk renklendirici (masterbech) beslenir. Bu işlemin neden oldukları ise; natürel hammadde beslenirken kaybedilen zaman, işçilik ve hammadde israfı. Üstelik bu yöntem renk değişiminde bir garanti değildir. Çünkü renk değişiminden saatler sonra bile, üretimde ara ara eski rengin bıraktığı lekeler, fireli üretime neden olabilir. Fireli ürünler kırıcıya beslenir. Bu da daha fazla işçilik ve enerji anlamına gelir. Üstelik geri dönüştürülen bu çapaklar fiziksel özelliklerini kısmen kaybettiği için ürünün kalitesini düşürebilir.

Renk değişimi sırasında Vicotech mil ve kovan temizleyicisi kullanmak ortalama temizleme maliyetini %76 azaltırken, fireli üretimi ise %90 oranında engeller. Vicotech vida ve kovan temizleyicinin kullanımı şu şeklide gerçekleştirilir; renk değişimi istendiğinde renklendirici kesilir, mil geri çekilerek kusturma işlemi gerçekleştirilir ve akabinde temizleyici ürün Vicotech karışımı beslenir, karışım kusturulduktan sonra, makine yeni üretime hazır hale gelir. Ayrıca üretimde düzenli olarak Vikotech kullanmak, karbon noktaları (siyah lekeleri) elemine ederken, mil ve kovan’ ın ömrünü de uzatır.

Tüm hammaddeler ile uyumludur. Renk değişiminde kullanılan ortalama hammadde miktarında %94 tasarruf sağlar. Ortalama temizleme maliyetini %76 azaltır. Zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Gıda temasında ve gıda saklama kaplarında güvenle kullanılır. Granül formdadır, aşındırma yapmaz. Uygulaması kolaydır. Doğa ve çevre dostudur. Koku ve zehirli gazlar açığa çıkmaz. İnsan sağlığına etkisi yoktur. Makine içinde yer alan plastiklerin ve masterbech’lerin polimer zincirlerini kırarak, vida – kovan ve sıcak yolluktan kolayca uzaklaştırılmasını sağlar.

Extruder vida (mil) ve kovan dolu ise boşaltmanıza, boş ise hammadde ile doldurmanıza ihtiyaç olmadan işleme başlayabilirsiniz.

Makine malzeme çalışma sıcaklığına getirilir.
Kovan kapasitesinin 1 katı olacak şekilde orijinal veya kırma hammadde ile Vicotech yarı yarıya karıştırılarak ilave edilir.
İçerideki karışım bitene kadar düşük kapasite yarı otomatik mod da veya manuel olarak ilerletip belli aralıklarla start-stop yaparak kusturma işlemi gerçekleştirilir.

Yeni malzeme makinenin haznesine doldurulur. Bu işlem için Vicotech ‘in hazneden boşalmasını beklemeye gerek yoktur.
Kirliliği devam eden makinelerde temizleme işlemi birkaç tekrar gerektirebilir.

Temizliğe başlamadan önce makinenin boşaltılması önemlidir.
Meme sıcaklığını normalden 20 – 40 C yukarı çıkarılır.
Makinenin 1/4 enjeksiyon miktarı (kovan kapasitesi) kadar Vicotech ve 3/4 oranında orijinal veya kırma hammadde ile karıştırılır. Bu karışım malzeme haznesine eklenir.
İçerideki karışım bitene kadar yarı otomatik modunda veya manuel olarak ilerletilip belli aralıklarla start-stop yaparak kusturma işlemini gerçekleştirilir.
Vicotech enjeksiyon memesinden köpürerek ve beyaz renkte gelmeye başladığında enjeksiyon işlemini durdurulur.
Yeni malzeme makinenin haznesine doldurulur.
Vicotech karışımının tamamen makineden çıkması için 4-5 enjeksiyon baskısı yapılır. Bu sırada makine içinde birikmiş olan tüm kirliliğin çıktığını göreceksiniz. Sonradan ilave ettiğiniz malzemenin enjeksiyon memesinden geldiğine emin olunuz.

Makinenin kapatılmadan önce Vicotech ile temizlik yapılması vida ve kovan ömrünü uzatacak ve siyah noktaların oluşmasını önlenecektir.
Kirliliği devam eden makinelerde temizleme işlemi birkaç tekrar gerektirebilir.
200 tondan büyük kapama gücündeki makinelerde enjeksiyon miktarı izin verilen maksimum değerin %10 alt değerine indirilir.

Meckim Vicotech ekstrüzyon mil kovan temizleyici 20 Kg (Kova) olarak sunulmaktadır. 
Kullanım talimatlarını mutlaka okuyunuz ve uyunuz. Ambalajı tamamen boşalttıktan sonra geri dönüşüm işlemine gönderiniz. Kuru ve serin yerde saklayınız.

Akümülatörlü Kafa İçeren Şişirme Makinelerinde Uygulama;

Şişirme makinesinin akümülatör kafa sıcaklığını normalden 40 °C yukarı çıkarılır.
Akümülatör kapasitesinin 8 katı olacak şekilde orijinal veya kırma hammadde ile Vicotech yarı yarıya karıştırılarak makine beslenir ve normal çalışma sıcaklığına alınır.
Makine düşük kapasite de çalıştırılır, kafa kısmından Vicotech geldiğini görene kadar enjeksiyon işlemine devam edilir.
Yeni malzeme makinenin haznesine doldurulur. Bu işlem için Vicotech’ in hazneden boşalmasını beklemeyiniz.
Kirlilik devam ediyorsa, aynı işlemler tekrar edilir.

Standart Şişirme Makinelerinde Uygulama;

Şişirme makinesinin kafa sıcaklığı normalden 40 °C yukarı çıkarılır.
Filtre varsa makineden çıkarılır.
Kovan kapasitesinin 1 katı olacak şekilde orijinal veya kırma hammadde ile Vicotech yarı yarıya karıştırılarak ilave edilir.
Makine düşük kapasite de çalıştırılıp kafa kısmından Vicotech geldiğini görene kadar işleme devam edilir.
Tahliye işlemi sırasında plastik malzemenin boşaltılmasını sağlamak için kafanın üst kısmında bulunan temizleme valfini açılır.
Yeni malzeme makinenin haznesine doldurulur. Bu işlem için Vicotech’ in hazneden boşalmasını beklemeyiniz.
Kirliliği devam eden makinelerde temizleme işlemi birkaç tekrar gerektirebilir.

Plastik ekstrüder makinesi olarak da bilinen extruder makinalar, plastik ürünlerle ilgili olarak istenen ölçülerde, kesiksiz şekilde plastik elde etmek için kullanılır. Ekstrüzyon makinesi ya da işlemi olarak tanımlanan bu makinelerde genelde plastik borular ya da profiller üretilmektedir.

Extruder makinası için çalışma prensibi, aşamalara ayrılmış ünitelerden geçen plastiklerin her bir aşamada işlenmesinin bütünüyle oluşur. Temel olarak huni, vida, silindir aşamalardan oluşmaktadır. Silindir kısmı tek vidalı ya da çift vidalı ekstrüderler olarak da kendi içerisinde ikiye ayrılırlar. Her bir aşamada işlemeye giren malzemeler, hızlıca her ünitede işlem süreci sonrasında bir sonraki adıma geçer ve tüm adımların tamamlanmasıyla istenen kalıpların üretilmesi de bu sayede tamamlanmış olur.

Plastik Extruder Makinesi Kullanım Amacı

Extruder makineleri sayesinde plastikler yalnızca standart boyutlarda üretilmekle kalmayıp farklı ölçü ve şekiller kazanması ve istenilen forma kavuşması sağlanmaktadır. Extruder makinelerin kullanılma amacı kesiksiz bir şekilde plastik üretimi yapasıdır. Bu makinelerin kullanıldığı malzemeler genellikle plastik borular ve profillerdir. Extruder makinelerinin kullanım alanları oldukça geniştir.

E-Bülten Kayıt

E-Bültene kayıt olarak yenilikler, size özel kampanyalar ve tekliflerden haberdar olun