VİCOTECH VİDA KOVAN TEMİZLEYİCİ

VİCOTECH VİDA KOVAN TEMİZLEYİCİ Renk değişimi yaparken, mil ve kovanın içerisinde biriken karbonu (siyah leke) ve değiştirilmek istenen rengin kolayca temizlenmesini sağlamak üzere geliştirilmiş bir üründür.

KULLANIM ALANLARI;

Tüm plastik enjeksiyon (standart ve sıcak su yolluklu) ve extrüzyon (levha, profil, film ve lamina) makinalarında kullanılır.

KULLANIM AMACI;

Özellikle tüketici ürünlerinde, renk ve dış görünümün önemi aşikârdır. Günümüzde birçok tesis, renk değişimini yaparken şu prosedürü uygulamakta; renklendirici (masterbatch) kesilir, natürel ham madde beslenir, bir müddet fireli ürün üretimi yapılır, çıkan ürün natürel renge dönünce yeni renk renklendirici (masterbatch) beslenir. Bu işlemdeki yanlışları görebiliyor musunuz? Natürel ham madde beslenirken kaybedilen zaman, işçilik ve ham madde israfı. Üstelik bu yöntem renk değişiminde bir garanti değil. Çünkü renk değişiminden saatler sonra bile, üretimde, ara ara eski rengin bıraktığı lekeler, fireli üretime neden olabiliyor. Fireli ürünler kırıcıya besleniyor. Bu da daha fazla işçilik ve enerji anlamına geliyor. Üstelik geri dönüştürülen bu çapaklar fiziksel özelliklerini kısmen kaybettiği için, ürünün kalitesini düşürebiliyor.

Sunulan Çözüm…

Yapılan araştırmalara göre, renk değişimi sırasında Mil ve kovan temizleyicisi kullanmak fireli üretimi %90 oranında azaltırken,  bu oran, ham madde fiyatları yükseldikçe daha da artıyor.

Mil-kovan temizleyicilerin kullanımı şu şeklide gerçekleşiyor. Renk değişimi istendiğinde renklendirici kesiliyor, Mil geri çekilerek kusturuluyor ve akabinde temizleyici ürün (Vicotech) besleniyor. Temizleyici ürün (Vicotech) kusturulduktan sonra, makina yeni üretime hazır hale geliyor.

Ayrıca üretimde düzenli olarak Vicotech kullanmak, karbon noktaları (siyah lekeleri) elemine ederken, mil ve kovan ’ın ömrünü de uzatıyor. Enjeksiyon makinası uzun süreli kapatılmadan önce, bir defa temizleyici ile kusturulması öneriliyor.

Mil ve kovan temizleyicileri, özellikle otomotiv sektöründe, Avrupalı ve Amerikan firmalar tarafından düzenli olarak kullanılmakta. Türkiye de ise yaptığımız anketlerde, büyük ölçekli üreticilerin büyük çoğunluğunun bu prosedürü uygulamasına rağmen, orta ve küçük üreticilerin halen ezberi bozmadığını gördük. Büyük üreticilerin renk değişimlerinde mil-kovan temizleyicilerinin kullanımlarında ihracata yönelik üretim yapmaları etkili olmuş. Yüksek kalite standartlarına uymak, dünya piyasalarında rekabetçi olmak ve çevre dostu olmanın yolu üretimde düzenli olarak mil ve kovan temizleyicileri kullanmaktan geçiyor.

AVANTAJLARI;

Ortalama temizleme zamanı (dakika): Vicotech (temizleyici) kullanıldığında, natürel ham maddeye göre %75 hızlı renk değişimi.

Ortalama defolu üretim: Vicotech (temizleyici) kullanıldığında, renk değişimi arasındaki defolu üretim %90 azalır.

Renk değişiminde kullanılan ortalama ham madde miktarı: Vicotech (temizleyici) ile %94 tasarruf sağlanır.

Ortalama temizleme maliyeti: Vicotech ile %76 azalır.

Dolayısı ile enerji tasarrufu da sağlamaktadır.

Ham madde fiyatları arttıkça, ortalama tasarruf da artmaktadır.

ÜRÜN DETAYLARI;

Renk geçişini sağlar…

Ürün içerisindeki etkili bileşenler sayesinde kovan ve mil boşluklarında ilerlerken, ısı ile birlikte ham maddeyle bütünleşerek bir önceki kullanılmış rengin çıkışını kolaylıkla sağlar.

Karbonu Söker…

Ürün içerisinde bulunan mikron parçalar kovan ve mil üzerinde birikmiş karbonu yüzeye zarar vermeden söker. Periyodik olarak kullanıldığında ise yüzeyde yaratmış olduğu gözle görülmeyen tabaka sayesinde karbonun oluşmasını önler.

Ekonomiktir…

Örn: Normal bir plastik enjeksiyon makinasında (1 m vida) renk değişimini yapabilmek için ( siyahtan beyaza geçiş dâhil) 750 gram ham madde 250 gram VİCOTECH karıştırılması yeterlidir. Böylelikle ham maddeden, enerjiden, işçilikten ve zamandan tasarruf edilmiş olunacaktır.

Bir cevap yazın

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email